תמ״א 38 ושיפוצים

פרוייקט תמ"א 38 הוא פרוייקט ארצי אותו יזמה המדינה ומטרתו הראשונית היא לתת חיזוק למבנים ישנים שאינם עומדים בתקנים הנדרשים ומוגדרים כהכרחיים לעמידות בפני רעידות אדמה. המטרה נשמעת חשובה לכולנו- הן לדיירים הגרים בבניין וסכנה מרחפת כעת מעל ראשם והן למדינה שמעדיפה להקדים תרופה למכה. כיוון שלא המדינה עצמה היא המבצעת אלא יזמים וקבלנים האחרים על בדק בית לתמ"א 38, העניין נהיה מורכב יותר כי הם צריכים לקבל תגמול על עבודתם. גם הדיירים, למרות המטרה החשובה, לא תמיד מעוניינים להיות תחת שיפוצים במשך תקופה ארוכה ולכן גם הם צריכים להנות הנאה נוספת מהתהליך שבאה באמצעות שיפוץ ותוספות לבניין. כאשר כל צד מעוניין לקבל את חלקו וגם העירייה אינה תמיד מאשרת במהירות את הפרוייקט העניין נהיה מורכב יותר.

הדיירים

על מנת שהפרויקט יתחיל לנוע, צריכים דיירי הבניין קודם כל להניע את התהליך. לעיתים דייר סרבן יכול לעצור את הפרוייקט אם כי היום החוק קובע כי דרוש רוב של דיירים ולא מעבר לכך. בכל מקרה, אם ישנו דייר אחד יותר מדי שמתנגד ולכן התהליך נעצר עורך דין מקרקעין יכול לסייע בכך. הוא יכול לסייע גם במידה וקיימת התנגדות מצד דיירים בבניינים הסמוכים. חלק מהשיקולים של הדיירים הם האפשרויות העומדות בפניהם לתוספות בניה כמו חניה, מעלית או הרחבת הדירות שהן הבונוסים אותם אמורים הדיירים לקבל עבור הצטרפות לפרוייקט. מומחה בתחום של שמאות מקרקעין יוכל לבחון את השטח ולהביא את מסקנותיו באשר לכדאיותו.

קבלן

הקבלן

הקבלן הוא המבצע של הפרוייקט ומטבע הדברים יירתם אליו רק אם הדבר משתלם לו. העדיפות מבחינתו היא לקבל את הזכויות המגיעות לו לבניית דירות חדשות בבעלותו תוך השקעה מינימלית של משאבים בבניה. לעיתים נדרש משא ומתן שלם מול הקבלן עד שמגיעים לעמק השווה באשר לזכויות הקבלן מול חובותיו כלפי הדיירים. בעזרת עורך דין מקרקעין ניתן לעמוד עימו על המקח ולקבל בסופו של דבר את המקסימום.

הועדה המקומית לתכנון ובנייה

הועדה המקומית לתכנון ובניה אמורה לאשר את התכניות שתוכננו בידי הקבלן, אדריכל ומהנדס. הועדה המקומית עשויה להיות זו שתתקע מקל בגלגלי הפרוייקט. אין צורך לעמוד מול הועדה לבד. בעלי מקצוע כמו מומחי שמאות מקרקעין, מהנדסים או כל גורם מקצועי אחר יוכל לשכנע את הוועדה לאשר את התכניות כפי שהן ביעילות רבה יותר מן הדיירים. לעיתים הוועדה אינה מאשרת מחשש שתקבל התנגדויות על כך מבעלי נכסים שכנים. הוכחה כי התכנית כפי שהיא אינה פוגעת בהם בשום צורה תסייע לאישור מהיר יותר.

הועדה המקומית לתכנון ובנייה
פרויקטים של תמ"א 38

פרויקטים של תמ"א 38

פרויקטים של תמ"א 38 תקפים לא רק לגבי מבני מגורים, וכיום מבוצעים פרויקטים של תמ"א גם על מבנים ציבוריים ואף על מבני משרדים להשכרה בכל רחבי הארץ.

דרך מדריכי הטלפונים השונים תוכלו לחפש מודעות של השכרת משרדים שחוזקו בפרויקטי תמ"א כמעט בכל אזור בארץ- השכרת משרדים ביקנעם, חיפה, אפילו בב"ש שבדרום, באילת שבערבה ועוד.

בסופו של התהליך דבר לא פחות חשוב הוא הקמת הצנרת במבנה, ולשם כך ניתן להיעזר בשירותיו של אינסטלטור מומחה –  ניתן לאתר כיום אינסטלטורים במגוון איזורים ברחבי הארץ וחלקם אף מעניקים את שירותיהם 24 שעות ביממה.

ניתן להיעזר באתרים המיועדים לכך ברשת או במדרכי הטלפונים של 144  לפרטים והמלצות על אינסטלטורים מומחים.

הבנייה והשיפוצים הסתיימו?

זמן טוב לדאוג גם לחלק לא פחות חשוב והוא המיגון של הבית- התקנת מערכות אזעקה, מצלות במעגל סגור וסורגים הפכו לעניין מאוד שכיח וכיום כמעט בכל בניים חדש או משופץ בתהליך תמ"א ניתן למצוא אחת או כמה מבין אופציות המיגון הנ"ל, ומאוד מומלץ להתקין לפחות את אחד מהם בבניין למען שמירה על בטיחות הדיירים, הדירות ותכולתן.